
Det personlige engasjement må til for å skape samfunnsendringene vi trenger, mener pensjonert professor i medisin, Gunnar Kvåle. Gjennom alle år og utrettelig har han stått på for Besteforeldrenes klimaaksjon – som tillitsvalgt, trofast møtetraver, demonstrant og aktiv skribent. Han var også med og stifta Legenes klimaaksjon.
Det er 20 år siden initiativet ble tatt til «Besteforeldre for en ansvarlig klimapolitikk» – den gangen som en del av FIVH. Det skal selvfølgelig markeres under landsmøtet i Bergen i slutten av april, blant annet i form av et historisk jubileumshefte med bidrag fra noen av dem som har vært med veldig lenge – som Gunnar Kvåle. Han sier: «Mitt miljøengasjement ble vekket på 1970-tallet da jeg leste ‘Fremtiden i våre hender’ av Erik Dammann. BKA har senere vært et viktig fellesskap for kamp mot et felles mål: En sunn og bærekraftig klode der våre barn, barnebarn og senere generasjoner kan nyte godt av en levende natur i felleskap med andre. I dag er denne visjonen truet også på grunn av krig og konflikt og en ekstrem militær opprustning. Arbeid for fred er for meg en sentral del av alt klimaarbeid!»
Gunnar har rukket å bli 83, men det store samfunnsengasjementet har han hatt hele livet gjennom. Det førte ham som nyutdannet lege til fattige land i Afrika, sammen med kona Kirsti, som er sjukepleier. Senere var han leder for Senter for internasjonal helse ved Universitetet i Bergen. Som pensjonist er det klimasaken som har tatt mye av hans glød og store arbeidskapasitet.
Og ett er sikkert: Når Besteforeldrene i Bergen arrangerer et møte eller en demonstrasjon av ett eller annet slag, er det noen vi alltid kan regne med: Fra Osøyro noen mil sør for byen kommer Gunnar og Kirsti, så sant de kan. Det eneste som kan stoppe dem er sykdom, og der har de begge hatt litt å stri med. Gunnar fikk et hjerneslag for et par år siden, og selv om han for lengst er på beina igjen, er ikke alt som før. – Jeg kan blant annet ikke kjøre bil lenger. Men det er jo en bagatell, og dessuten kan Kirsti kjøre hvis vi må, sier han.
Det var lenge slik at du knapt kunne åpne en avis uten at Gunnar Kvåle var der, med en av sine grundige, kunnskapsbaserte artikler om klimautfordringene. Våre toneangivende politikere burde vise lederskap og gå foran i klimakampen, mener han. – Støre og flere med ham snakker godt for seg om klimaendringene som ‘vår tids største utfordring’, etc. Praktisk politikk er det dårligere med. Det grønne skiftet er for dem noe som skal komme i tillegg til, ikke i stedet for oljeøkonomien, virker det som. Men videre materiell vekst i rike land fører ikke til målet selv om den males aldri så grønn, sa han i et intervju med oss på 80-årsdagen 2022. – Når historien skal skrives håper jeg likevel at det kan bli en fortelling om visdommen som vant. Men det haster stadig mer å gjøre de rette valgene!

Takk til Gunnar for usedvanlig dyktig og trofast innsats og for godt samarbeid! Det gror i dine spor. I forbindelse med årsmøtet i Drammen i kveld der det blir foredrag ved Lasse Efskind om Klima og helse, kommer Ragnhild Misje, styremedlem i Legenes klimaaksjon og orienterer om organisasjonen du startet. Det er inspirasjon i noen kjente linjer, Gunnar: «Når vi har endt vår gang, skal nye røster heves.»
Takk, Gunnar. Du er en strålende medspiller i kampen for en god klode for etterslekta.