
I strålende høstvær stilte BKA-ere som vanlig opp på Slottsbakken og tok imot statsrådene på vei til statsråd hos Kongen. Og i dag hadde vi et særlig oppdrag, nemlig overlevering av et brev til statsministeren – 8 meter langt, underskrevet av over 2000 besteforeldre, for at Norge tar en lederrolle i arbeidet for global klimabistand!
Byfolk og turister som kom vandrende forbi, smilte og vinket til aktivistene og alle de røde hattene. Det samme gjorde en rekke statsråder gjennom bilvinduene. Gjennom parken kom òg ruslende en pent kledd ung mann på vei til Slottet. Det var utviklingsminister Åsmund Aukrust som valgte å ta en klimavennlig tur til Konges bord denne fredagen. Blid og smilende stoppet han opp, hilste på besteforeldrene som var der, lyttet til budskapet vårt og tok imot det lange brevet – som han lovte å overbringe til regjeringen og statsministeren. – Vi kjemper ikke for våre egne interesser, men for at barn over hele verden skal ha en framtid uten ødeleggende klimaendringer, understreket BKA-leder Linda Parr.
Dessverre rammes allerede mange mennesker i det globale sør. Det er land som selv ikke har skyld i den globale oppvarmingen, og som ofte ikke har ressurser til å møte utfordringene for liv og helse. At Norge har et oljefond som nå er på over 21 000 milliarder kroner, forplikter, mener Besteforeldrenes klimaaksjon, som har foreslått at minst 0,25 % av fondet hvert år settes av til klimabistand og klimafinansiering i lavinntektsland. – Det tilsvarer ca. 50 milliarder kroner, og vil knapt merkes på vår oljeformue. Flere andre organisasjoner har samme krav, bl.a. Redd Barna og Kirkens Nødhjelp. Også Miljøagentene, som siste uke la fram sin Barnas klimarapport, har dette med som ett av sine krav til politikerne. Mer enn 6 av 10 norske barn mener vi må hjelpe fattige land med å nå klimamålene.
– Det håper vi Jonas Gahr Støre og Ap-regjeringa tar innover seg, og tar på alvor, sier Linda Parr. – Når det kommer til stykket, vil en slik politikk være en gave også til oss selv og våre egne barnebarn.



BKA har en viktig stemme, og vi blir lagt merke til!