Tre med engasjement!

Enebakk 1
Elisabet, Tore og Johan håper at et BKA-lag i Enebakk kan danne en «glad og positiv kraft» i lokalsamfunnet. Foto: Gro Arneberg Thoresen / Enebakk Avis

I Enebakk i Akershus har BKA ikke så mange medlemmer – ennå. Men det kan endre seg og de kan fort bli flere, tror de tre som har snakka med Enebakk Avis, og som har planer om å lage et lokallag for bygda. I en lang og interessant reportasje forteller de om sitt engasjement for barna og om organisasjonen som nå er i rask vekst.

Fra Enebakk Avis 7. januar:
Visste du at Grunnloven har en paragraf 112 som fastslår at alle har rett på et godt klima?
– Paragrafen er nødnummeret vårt, bruker jeg å si. Den gir nemlig alle rett på nødhjelp for et godt klima, sier Tore Bratlien.
– En jeg kjenner i Besteforeldrenes klimaaksjon har tatovert «§112». Det synes jeg er beundringsverdig, og maskoten vår heter Paragriffen, sier Elisabet Breen.
– Det er bekymringen for hva slags klode vi overlater til barnebarna som ligger i bunn, forteller Johan G. Ellingsen.

Se hele reportasjen: De tar på røde hatter for å bli hørt

Foto: Gro Arneberg Thoresen / Enebakk Avis

Spre klimavett,
del denne saken!

4 kommentarer

  1. Else Aas | 07.01.2026

    Hei, Jeg er nettopp pensjonert sykepleier. Har elsket naturen siden jeg var barn. Friluftsmenneske. Bruker naturen som mental styrke. Gleder meg til å være medlem i denne gruppen.

  2. Elisabet B Breen | 07.01.2026

    Velkommen skal du være! Men send meg din e-post, og telefonnr, så får du innbydelsen der:) Med vennlig hilsen Elisabet

  3. Jarle Sylta | 09.01.2026

    Artig sammenligning mellom Grunnlovens paragraf 112 og nødnummeret.Fantasi og humor er viktig, også i miljø og klimakampen.

  4. elisabet b breen | 10.01.2026

    Jo, så enig, Jarle. Det er vel ikke bare slik at «en god latter forlenger livet» – men også at god humor utdyper og åpner for livets egen kraft; for medmennesker, for ny kunnskap, mot, omsorg og kan hende også for «kjærlighetens raseri» overfor alt som ødelegger jorden. Humor er ikke bare bra. Det er høyst nødvendig 😉

    Og Else Aas, glemte å si at du bare kan sende din e-post til Johan 90921568 (se også Enebakk avis-oppslaget ). Flott hvis du vil være med 27 januar!

Skriv din kommentar her

Din e-postadresse vil ikke bli publisert.

Du kan brukke disse HTML tags og attributter: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*