Besteforeldrene vil forandre verden. Den trenger det! – Men da er det også fint at vi kan komme sammen, for å bli inspirert og lære av hverandre, sier BKA-leder Linda Parr. Hun har vært på mange landsmøter og ser fram til å komme til Bergen: Godt program, mye kultur – og framfor alt personlige møter med medlemmer fra hele landet.
Kjære medlemmer!
Det har denne gangen vært rekordinteresse med 130 påmeldte, det er vi selvsagt glad for. Fristen er gått ut, og det står nå rundt ti på venteliste (vi regner jo med noen avmeldinger, slik vi har hatt tidligere år). For de av dere som ikke kan være med i Bergen, vil vi strømme møtet – og sørge for gode opptak av de viktigste foredragene.
Vårt 20-årsjubileum blir en rød tråd gjennom landsmøtet. BKAs grunnlegger Halfdan Wiik vil fortelle om den spennende reisen BKA har hatt siden 2006, i en samtale med Andrew Kroglund. Alle deltakerne vil få utdelt et eget jubileumsmagasin med tekst og bilder som viser hva BKA har fått utrettet, og hva vi betyr for andre. Det varmet mitt hjerte å lese hilsener fra så mange medlemmer, samarbeidspartnere og ikke minst fra klima- og miljøministeren.
Når vi er så mange BKA-ere samlet, må vi selvsagt vise oss på gata med røde hatter og det hele. Under landsmøtets første dag vil vi møte Bergens ordfører sammen med barn fra Minde skole. Vi har også med oss noen buekorpsgutter, og skal overrekke en barnestol med inskripsjonen «Barnas stemme» – som vi mener blir for lite lyttet til i norsk og bergensk politikk. Stolen er snekret av BKA-medlem Fred Kuyper.
Faglig fokus blir på havet og havets ressurser. Vi kan se fram til et viktig foredrag av fagdirektør ved Havforskningsinstituttet, Peter M. Haugan, om ressursforvaltning i klima- og naturkrisens tid. De som rekker fram mandag kveld, vil få møte professor Helge Drange fra Bjerknessenteret for klimaforskning, som snakker om det som ligger oss alle så på hjertet: Vårt globale klima og mulighetene for å skape en tryggere framtid for verdens barn.
Organisasjonen vår er i sterk vekst, og vi skal på dette landsmøtet behandle vedtektsendringer som må til for å gjøre BKA enda mer demokratisk. I tillegg er landsmøtet invitert til å vedta uttalelser som omhandler mangel på omstilling og utfasing av olje og gass. Dette og alle andre saksdokumenter ligger i landsmøteheftet som blir utdelt ved registreringen – og også ligger på nettet HER.
Det er rett og slett mye å se fram til for oss som samles i Bergen. Det blir speed-dating for å lære hverandre å kjenne, festmiddag (med ekte bergensk mat) og gode taler – og mye god kultur fra begynnelse til slutt. Jeg gleder meg stort! Verden trenger sårt motkrefter til krig og mangel på solidaritet som preger det globale bildet for tiden. BKA er en slik motkraft, takk og pris.
Viktig kamp dere gjør i disse tider. Skulle gjerne vært med i Bergen men var for sein. Takker for klimakurset på nett i fjor.
Hei. Jeg var å skulle være med på ett møte i Bergen for ca 1 år siden. Jeg er veldig bekymret for klimaet. Da var tre av lederene ute på Flytur….Da mistet jeg nesten gløden min….jeg har barnebarn…..regner ikke med å få noen reaksjoner på dette innlegget mitt her desverre…
Det kan være gode forklaringer på hvorfor noen gjør noe som de burde unngå å gjøre.Eksempelets makt,er det noe som heter.Eller som Albert Schweitzer sa: «Eksempel er lederskap».Og: «Eksempelet er ikke bare den vanlige veien til å øve innflytelse på andre.Det er den eneste veien».
Til Leif Harald, i håp om å kunne gi ham en idé.
Du blir skuffet over ledere i vår forening som reiser med fly. Da kan jeg fortelle deg at Norge er et land hvor vi flyr – innenlands – ti ganger mer enn den jevne europeer. Hvorfor? Det kommer av at landet har satset på det etter Andre Verdenskrig. Det er altså slik at man i Norge nesten er nødt å ta fly, for å komme over store avstander.
Nå viser det seg at vi helst må bli kvitt denne transportformen for klimaets skyld. Det arbeider BKAs Samferdselsgruppe for. Vi viser til deler av verden hvor det satses på moderne jernbane for å unngå klimagassutslipp fra transport. Men det forstår ikke de fleste partier. Så der har vi en viktig oppgave, å vise de norske politikerne at Norge er en sinke, som lar jernbanen – klimaets beste venn – forvitre. Det ville være flott om miljøbevegelsen, med BKA i spissen, kunne overbevise politikerne om at Norge trenger nye, moderne jernbaner .
Håper som representant fra avd. Enebakk å nå gjennom i søker køen påmelding slik at tog turen over fjellet ikke blir helt forgjeves.
Håper noe av ordskifte og debatter kan sendes digitalt til oss som ikke er der. Ha gode dager! Lykke til!
Hei!
Jeg har også samme dårligere erfaringer.
Både i forhold til familie, venner og Arbeiderpartiet der jeg er medlem. Jeg påviser det absurde faktum at klimaødeleggende reising premieres med Taxfree. Folk trekker på skuldrene, og blir irriterte når jeg prøver å forklare galskapen.
Og ikke minst når jeg sier jeg har dårlig samvittighet. «Men du reiser selv med fly, og handler Taxfree!»
Hva skal vi gjøre?
Helge Winsvold.
Miljøverner i 60år, og APmedlem i 40