
BKAs høstkonferanse ble riktig vellykka, med 100 deltakere fra landet rundt. En stor del av dagen gikk med til å drøfte ulike tema knyttet til neste års kommunevalg ikke minst. Men det ble også plass til gode kulturinnslag – og et tilbakeblikk på de 20 årene som er gått siden «Besteforeldre for en ansvarlig klimapolitikk» så dagens lys.
Redigert av Ivar Minken:
Etter velkomst, der avtroppende klimaminister Andreas Bjelland Eriksen overraskende dukket opp på skjermen – med en hyllest til evnen til å stå i kampen over lang tid, ble deltakerne varmet opp med gamle Beatles-låter – før Hans Martin Seip og Halfdan Wiik slapp til for å vise historiske bilder og fortelle fra BKAs tidlige år, med bred opinionsdannende virksomhet. – Vi ville politisere besteforeldrerolla, sa Wiik – og samtidig verdiorientere den litt for tekniske klimadebatten. De valgte å framheve den vellykka tjæresand-kampanjen mot Statoil – og kampanjen Klimavalg 2013, der vi lyktes i å få med oss over 100 organisasjoner, inkl. Frelsesarmeen!
Konferansens første faglige høgdepunkt kom med et tankevekkende foredrag av Aslak Bonde, som er politisk analytiker og kommentator i Morgenbladet. «Hvordan jeg har tatt så mye feil», kalte han det, og fortalte hvordan han gjentatte ganger hadde vært sikker på at vi nå endelig hadde kommet et skritt videre i norsk klimapolitikk – bare for å få nye overraskelser. Som at Lofoten, Vesterålen og Senja, der «alle» for noen år siden trodde at oljeplanene var parkert for godt, nå igjen sirkles inn av de mest oljekåte politikerne i FrP og Høyre.
– Mange nikket gjenkjennende, men Bonde fikk motbør da han argumenterte for at det vi kan gjøre med klima, hver enkelt av oss, vårt eget lille land, eller lille Europa, er ubetydelig og en dråpe i havet. – Ja, men havet består av dråper. Og la oss være dråpen som får begeret til å flyte over!
Det andre høydepunktet kom med Henriett Skou Røed, bare 35 år, men med lang fartstid fra politikk og god kjennskap til hvordan beslutninger blir tatt, og hvordan en organisasjon som vår kan ha påvirkning. Vi kommer tilbake til henne med et fyldig referat senere. Men hvis Aslak Bonde representerte den kritiske innsikt i hvordan vårt politiske system fungerer, så var Skou Røed praktikeren – som vet hva som virker, hva effektiv lobbyisme består av, og ned til hvordan vi møter velgerne på gata, arrangerer stands og får folk til å stoppe opp og lytte til oss. Kunnskap som trengs, mente åpenbart de hundre engasjerte tilhørerne!

Dette fint å være med på. Tusen takk til alle som kom!
Det ble en hyggelig og lærerik konferanse. Mange takk til alle med-deltakere og dere flinke arrangører!
Oppbyggelig og lærerikt å delta i konferansen – og godt lokale med rimelig presis gjennomføring av programmet! Dyktige tilretteleggere og godt program.
Fint og takk. Jeg holder med SALAM KLIMA & FRED SENTER I Vardø_ Finnmark. Næring eiendom har link også til Vardøs heksemonument.
Takk for et godt planlagt og gjennomført opplegg!