
I dag, på verdens miljødag, var oppmøtet ekstra stort på Slottsbakken, der BKA i Oslo stiller opp hver fredag formiddag for å ta imot regjeringa på vei til statsråd hos Kongen. Selv om regnet hølja ned! Været var heller ingen hindring for klima- og miljøministeren, som kom ut for å holde en appell – og rose engasjementet til de frammøtte.
Video ved Ivar Minken:
BKA-leder Linda Parr sier det er viktig å opprettholde dialogen med de styrende. – Som organisasjon er vi alltid tydelige på hva vi mener og hvor vi står. Men vi møter også og snakker med alle som vil høre på oss. Og i dag synes jeg det var ekstra sporty gjort av Andreas Bjelland Eriksen. Han er jo fra Stavanger og vant med litt regn, men når man er på vei til Slottet, så krever det litt ekstra, det er klart. Han var ærlig på at det ikke går fort nok med klimatiltak og klimatilpasning. Og som god sosialdemokrat forstår han selvsagt også nødvendigheten av det trøkket nedenfra som vi i Besteforeldrenes klimaaksjon representerer. Han regner med, sa han, at det nok er behov for oss i nye 20 år! Selv lot vi oss oppmuntre til å ta turen til Stortinget etterpå. Vi marsjerte rundt og ropte våre slagord – slik vi er fast bestemt på å fortsette med til vi ser den kursendringen som må til!

Viktigere enn noen gang
Så flott at dere i Oslo og omegn fikk markert verdens miljødag så tydelig overfor regjeringen! Og at dere er der hver fredag er enda mer imponerende, og kjempeviktig.