COP-møtene – hva nå?

  • EMNER:
  • PUBLISERT:
    mandag 21. apr 2025
  • AV:
    Redaksjonen
en samtale 1
Svein Tveitdal (t.v.) og Øyvind Wistrøm møttest til samtale om store spørsmål i BKAs kontorer i Oslo. Fra video ved Ivar Minken.

Hva skjer på de årlige klimatoppmøtene? Hvilken betydning har disse møtene hatt for verdenssamfunnet? Hvorfor er det så vanskelig å få på plass de effektive og bindende tiltakene som vi trenger? – I denne videoen kan du høre hva tidligere FN-direktør Svein Tveitdal sier og tenker om dette, i samtale med BKA-nestleder Øyvind Wistrøm.

Svein Tveitdal har jobba med klimaspørsmål siden 1980-tallet, da han etablerte informasjonssenteret GRID Arendal. Flytta til Nairobi der han var direktør i FNs miljøprogram UNEP med ansvar for sekretariatet til klimapanelet. Etter FN-karrieren har han arbeidet med klimakommunikasjon og klimaundervisning. Han var leder av kampanjen Klimavalg 2013, og har i en årrekke representert Besteforeldrenes klimaaksjon og ForUM under klimatoppmøtene, nå sist i Baku 2024.

Øyvind Wistrøm er nestleder i Besteforeldrenes klimaaksjon. Han har i over 30 år undervist i miljø- og naturfag samt internasjonal politikk ved lærerutdanninga på Universitetet i Sørøst-Norge. Erfaringer og faglig kontaktnett derifra har han tatt med seg inn i naturkursene for eldre som BKA i Vestfold arrangerer året rundt på Nestor kurssted i Melsomvik. Han har også arbeidet for FN og for Flyktninghjelpen i bl.a. Gaza.

BKA Video ved Ivar Minken:

Spre klimavett,
del denne saken!

6 kommentarer

  1. Lasse Heimdal | 22.04.2025

    Meget lærerikt og nyttig. Flott å ha så kompetente medarbeidere i organisasjonen!

  2. Jarle Sylta | 22.04.2025

    En interessant samtale.Savner en gjennomgang om hvilke grønne tiltak som har blitt satt i gang de siste 10-15 åra ,og som virker positivt inn på miljø og klima både her til lands og internasjonalt.Det kan gi håp både for unge og gamle å få høre om slike tiltak og effekten av dem.
    Det er også slik at vi her i Europa skal bruke enorme summer på våpenproduksjon fordi vi må forberede oss på krig.Hvilke konsekvenser har det for de unge sine holdninger til miljø- og klimaspørsmål når media og våre ledere snakker om krig dagstøtt?Og hvordan i skal vi være i stand til å finansiere en grønn omstilling nasjonalt og internasjonalt når ressurser og tid skal brukes på våpen og krig?
    Kan dette være aktuelt å ta opp i en samtale?

  3. Pingback: Svein Tveitdal om klimatoppmøtene for BKA - KLIMA2020

  4. Torbjørn Endal | 22.04.2025

    Premissene for diskusjonen blir feil.
    Fossil energi i dagens produserte nivåer kan aldri la seg erstatte med fornybar energi målt verken i effekt eller volum.

    Slik erstatning forutsettes å skulle opprettholde de industrialiserte landenes forbruksnivå. Sågar øke forbruket med fornybar energi ?!

    Et slikt tankesett er meningsløst uten å ta i betraktning de store tapene av arealer og naturverdier som følger med bruken av avanserte teknologiske konstruksjoner.
    ‘Det gode’ slår ‘det beste’ ihjel.
    Og vi har samtidig tatt ett skritt tilbake.

    Kraftig redusert forbruk er den mest virkningsfulle, bærekraftige, og kanskje den eneste veien til merkbart lavere klimagassutslipp.

    Hvorfor havner naturen nesten alltid i bakleksa når det snakkes om klima?

  5. Svein Tveitdal | 22.04.2025

    Takk Jarle. Det har blitt satt i gang en rekk tiltak de siste årene i nesten alle land som en oppfølging av Parisavtalen. Dette rapporteres også inn til FN fra alle land som har signert Parisavtalen. Problemet er at det ikke er nok. Men uten avtalen vill situasjonen vært mye verre.
    Eksempler på internasjonale avtaler som har løst et problem er Svovelprotokollen inngått mellom landene i Europa (Sur nedbør), og Montrealprotokollen i FN regi (fjerning av ozonnedbrytende stoffer – ozonhullet). Motkreftene når det gjelder løsning av klimakrise og naturkrise er dessverre mye sterkere.

  6. Jarle Sylta | 22.04.2025

    Mange takk for svaret,Svein!Det er flott at det er personer som står på i miljø- og klimasaker.Det motiverer flere til å bruke tid og krefter på dette viktige arbeidet.

Skriv din kommentar her

Din e-postadresse vil ikke bli publisert.

Du kan brukke disse HTML tags og attributter: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*